یک روش مستقیم برای محدود کردن انتقال بیماری‌های ناشی از ویروس‌های موجود در هوا، غیرفعال کردن ویروس در مدت زمان کوتاهی از لحظه انتشار آنها است. نور فرابنفش با طول‌موج 254 نانومتر هر چند در این زمینه موثر است، اما به دلیل عوارضی که برای پوست و چشم انسان دارد نمی‌تواند در شرایطی که افراد در محل حضور دارند مورد استفاده قرار گیرد.

با این وجود، تحقیقات جدید نشان داده است که نور فرابنفش با طول‌موج در محدوده 207 تا 222 نانومتر (Far-UVC) به طور بالقوه عوامل بیماری‌زا را از بین می‌برد بدون اینکه به بافت‌های انسانی آسیب برساند. به عنوان نمونه، نور Far-UVC با طول‌موج 222 نانومتر به طور موثری توانسته است که ویروس آنفولانزا و کروناویروس موجود در هوا را از بین ببرد. این تحقیقات نشان می‌دهد که دوز 1.7 میلی ژول بر سانتی‌متر مربع 99.9٪ کرونا ویروس‌های موجود در هوا را غیرفعال می‌کند. بنابراین در شرایطی که افراد در یک محیط در معرض اشعه فرابنفش Far-UVC با دوز کم قرار بگیرند، می‌توان به طور موثری شاهد کاهش انتقال کرونا ویروس‌ و دیگر عوامل بیماری‌زا از طریق هوا در مکان های عمومی بود.

به طور خلاصه پیش بینی می‌شود که نور Far-UVC همان خصوصیات ضد میکروبی UVC معمولی را داشته باشد، با این تفاوت که نگرانی‌هایی که ناشی از تابش نور UVC معمولی بر پوست و چشم وجود داشت را نیز نخواهد داشت. در این صورت، نور فرابنفش Far-UVC قابلیت استفاده در محیط‌های عمومی را حتی در شرایطی که افراد در آن محیط حضور دارند را خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *