سونوگرافی ترانس واژینال و خطر انتقال عوامل بیماری‌زا

سونوگرافی ترانس واژینال یک روش تصویربرداری مبتنی بر امواج صوتی با فرکانس بالا است. این نوع سونوگرافی یکی از روش‌های رایج برای بررسی رحم، تخمدان ها، لوله های فالوپ، دهانه رحم و نواحی داخلی لگن بانوان به شمار می‌رود. این روش سونوگرافی ضرری برای انسان به دنبال ندارد. اما خطر اصلی این نوع سونوگرافی موضوع انتقال عوامل بیماری‌زا از طریق پروب سونوگرافی ترانس واژینال آلوده است. این پروب‏های سونوگرافی به واسطه عدم ضدعفونی کامل ممکن است آغشته به عوامل بیماری‏ زایی مانند ویروس پاپیلومای انسانی و یا استافیلوکوکوس اورئوس باشند که می‏‌تواند از یک بیمار به بیماران دیگر منتقل شود و منجر ‏به عفونت ‏های جدی شود. از این رو نیاز مبرمی به یک روش مناسب جهت آماده ‏سازی پروب برای استفاده مجدد وجود دارد.

اهمیت ضدعفونی پروب سونوگرافی ترانس واژینال

با توجه‏ به توصیه‏ های انستیتوی فدرال دارو و تجهیزات پزشکی آلمان در سال 2001، پروب‏ های سونوگرافی در گروه محصولات پزشکی نیمه‏ بحرانی درنظر گرفته می ‏شوند که قبل از استفاده به ضدعفونی، ویروس‏ کشی و قارچ ‏کشی نیاز دارند. یک توصیه اخیراً منتشر شده توسط انجمن سونوگرافی در آلمان، ضدعفونی به‏ وسیله دستمال مرطوب را برای پروب ‏های سونوگرافی آندوسکوپیک بسیار ناکافی اعلام کرده‏ است، زیرا همه نقاط به طور کامل ضدعفونی نمی‏‌شوند. علاوه بر این، مطالعات فعلی نشان می‏ دهد که استفاده از دستمال مرطوب در برابر عوامل بیماری‏ زای خاصی مانند HPV موثر نیست. همچنین دسته‏ های پروب و ژل‏ های سونوگرافی نیز ممکن است عامل بیماری‏ زا باشند و بنابراین باید ضدعفونی شوند. یکی از روش ‏های ضدعفونی که در کشورهای آلمان و استرالیا استفاده می ‏شود استفاده از پراکسید هیدروژن است که در مقایسه با دستمال مرطوب نه تنها در برابر عوامل بیماری ‏زای باکتریایی بلکه در برابر ویروس‌‏هایی مانند HPV نیز موفقیت قابل توجهی بالاتری دارد.

باتوجه به اهمیت ضدعفونی این تجهیزات باید از یک روش سریع، آسان، به‏ صرفه و قابل اطمینان مانند تابش UVC استفاده کرد. جهت مقایسه تکنولوژی UVC با استفاده از دستمال مرطوب و پراکسید هیدروژن، در طی یک دوره سه ماهه، در مجموع 320 معاینه سونوگرافی توسط 6 پزشک جهت چکاپ قبل از تولد یا غربالگری سالانه زنان انجام شد. بیماران به‏ طور تصادفی به دو اتاق معاینه تقسیم شدند که در هر اتاق از یک نوع روش ضدعفونی استفاده شد به‏ طوری‏که در اتاق اول از روش UVC و در اتاق دوم از روش ‏های مرسوم ضدعفونی استفاده شد. لازم به ‏ذکر است که افراد به ‏طورکلی سالم بودند. پس از نمونه‏ گیری از پروب‏ ها نتایج نشان داد که 98 درصد پروب ‏ها آلوده به باکتری هستند. درصد آلودگی پس از استفاده از روش‏ های مرسوم و نور UVC به‏ ترتیب به 40 و 34 درصد رسید. بنابراین، ضد عفونی توسط اشعه UVC یک روش امیدوارکننده برای پروب ‏های سونوگرافی است، زیرا روشی ساده و قابل اعتمادتر است. جزئیات بیشتر را در مقاله چاپ شده در سال 2019 مطالعه کنید.

۱ thought on “ضدعفونی پروب ‏های سونوگرافی با استفاده از اشعه فرابنفش UVC

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *